نوشته ها

انواع جواهرات

انواع جواهرات را بهتر بشناسید.

۱- طلا:

طلا فلزی نرم و چکش خور است و با فلزات دیگر آمیخته شده تا استحکام لازم را پیدا کند. به غیر از طلا ۲۴ عیار، طلاهای دیگر آلیاژ طلا هستند. طلای زرد، طلای سبز، طلای قرمز و طلا سفید از انواع طلا می باشند.

۲- نقره:

این نوع جواهر نیز مانند طلا نرم بوده و به سرعت آسیب می بیند. به همین دلیل آن را با فلز مس ترکیب کرده تا استحکام خوبی پیدا کند.

۳- پلاتین:

پلاتین فلزی سنگین و مقاوم است. این فلز مغملا با پالادیوم، رودیوم، ایریدیوم، مس، روتیوم و تیتانیوم ترکیب می شود. پلاتین معمولا سنگین تر است طلای سفید است و درخشندگی بیشتر نسبت به آن دارد. این جواهر به علت کمیاب بودن نسبت به طلا گرانبهاتر است.

۴- تیتانیوم:

رنگ تیتانیوم سفید خاکستری است. با این که استحکام آن ۳ برابر فولاد می باشد ولی در عین حال بسیار سبک است. ضد خش است و باعث ایجاد حساسیت در پوست نمی شود. قیمت تیتانیوم نسبت به طلا بسیار کمتر است.

مروارید

۵- مروارید:

مروارید را با قرار دادن دانه بسیار ریزی درون صدف کشت می دهند. هرچه اندازه مروارید درشت تر و گردی آن فرم بهتری داشته باشد، گران قیمت تر است. انواع مختلف مروارید شامل آکویا، مروارید دریای جنوب و مروارید تاهینی می باشد.

۶- الماس:

الماس گران قیمت ترین نوع جواهر است. عیار آن بر اساس وزن است. هرچه الماس بزرگ تر باشد قیمت آن نیز بیشتر است. همچنین هرچه الماس وضوح بیشتری داشته باشد، ارزش آن نیز بیشتر است. رنگ الماس از سفید شروع شده و سایه هایی از زرد و قهوه ای نیز وجود دارد. نوع ساختگی الماس با عنوان زیرکونیا شناخته می شود.

۷- برلیان:

در واقع برلیان نوعی از تراش الماس است که در صد سال اخیر مورد مطالعه قرار گرفته و اصلاح شده است. الماس های با شکل هندسی گرد، مثلث، مارکیز و اشک می توانند با استانداردهای تراش برلیان تراشیده شده که در این حالت نام شکل هندسی و نوع تراش آن ها به عنوان اسم جواهر به کار می روند. برای مثال مارکیز برلیان، اشک برلیان و برلیان گرد انواعی از نام برلیان ها هستند.

سخن پایانی

امروزه جواهرات به بخش جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده اند و تقریبا همه ما با آن ها سروکار داشته ایم. با شناخت بهتر جواهرات می توانید در انتخاب خود برای خرید آن ها دقت کرده و با توجه به جنس، هزینه و سایر گزینه های دیگر با خیال راحت خرید خود را انجام دهید. در این مقاله در مورد انواع جواهرات صحبت کردیم، برای شناخت بیشتر این قطعات تزئینی در مقالات بعدی با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *